
Doctorat in
Doctor în filosofie în arte, tehnologie și comunicare emergentă The University of Texas at Dallas

Introducere
Doctoratul programul în artă, tehnologie și comunicare emergentă (ATEC) este conceput pentru cei care doresc să se angajeze în burse profunde sau să dezvolte aplicații artistice, culturale sau comerciale ale tehnologiei digitale și mass-media emergente. Cu un grup divers de facultăți și un curriculum care integrează studiul științific cu practica creativă, ATEC cultivă erudiți creativi, practicieni științi și cercetători interdisciplinari.
Dr. ATEC studenții au medii într-o varietate de domenii relevante și sunt grupați în cohorte transdisciplinare pentru primul lor an de curs, unde investighează teorii fundamentale, întrebări și metode care stau la baza studiului artelor, tehnologiei și comunicării emergente. Cursurile suplimentare sunt folosite pentru a practica metode și a explora interesele individuale, inclusiv până la 15 ore la cursuri din alte școli din UT Dallas.
Doctorat studenții sunt așteptați să participe la viața bogată, intelectuală a ATEC, inclusiv seria de difuzoare a Colocviului Dean și o cultură vibrantă de laborator și studio.
Admitere
Curriculum
Cerințe de diplomă
Doctoratul programul în artă, tehnologie și comunicare emergentă este conceput pentru cei care doresc să se angajeze în burse profunde sau să dezvolte aplicații artistice, culturale sau comerciale ale tehnologiei digitale și mass-media emergente. Cu un grup divers de facultăți și un curriculum care integrează studiul științific cu practica creativă, ATEC cultivă erudiți creativi, practicieni științi și cercetători interdisciplinari. Doctoratul în ATEC pregătește în plus studenții să predea cursuri legate de artă și tehnologie în colegii și universități. Studenții care doresc un doctorat în artă, tehnologie și comunicare emergentă va finaliza în mod normal un minim de 60 de ore de credit semestru (42 de ore de credit semestral în cursuri și 18 ore de credit semestral în disertație) dincolo de un master sau echivalentul acestuia, vor trece examenele de doctorat pe teren, vor prezenta o propunere de disertație , și finalizați și apărați o disertație.
Studenții care nu au finalizat anterior șase ore de credit semestru de cursuri în programarea computerelor trebuie să completeze ATCM 6304.
Cursuri principale de bază: 9 ore de credit semestrial
- Colocviul ATCM 6000 ATEC Dean
- ATCM 6300 Abordări ale artelor, tehnologiei și comunicării emergente
- ATCM 6301 Estetica artelor interactive
- ATCM 7331 Metodologia cercetării în arte, tehnologie și comunicare emergentă
Studenții sunt așteptați să finalizeze ATCM 6300 în primul lor semestru și restul acestor cursuri în primele 18 ore de credit ale semestrului din planul lor de studii.
Materiale elective prescrise în metodologii de cercetare ATEC: 3 ore de credit semestral
- ATCM 6361 Metode de cercetare a proiectării
- ATCM 6376 Metode media și studii culturale
- ATCM 6390 Metode de cercetare în științe sociale în comunicarea emergentă
- ATCM 7332 Metode de cercetare a practicilor creative
Cursuri elective prescrise în cursuri ATEC intensive de metode: 3 ore de credit semestrial
- ATCM 6304 Procesare computerizată pentru arte, tehnologie și comunicare emergentă
- ATCM 6326 Cercetare în proiectarea sunetului
- ATCM 6352 Jocuri conștiente social
- ATCM 6366 Arhitectura și proiectarea informațiilor
- ATCM 6371 Cercetare vizualizare
- ATCM 6375 Abordări critice ale culturilor în rețea
- ATCM 6377 Creativitatea ca practică socială
- ATCM 6386 Textualitate digitală
- ATCM 6387 Emerging Media Studio
- ATCM 6388 Critical Making
Opțiuni recomandate: 15 ore de credit semestrial
Cincisprezece ore de credit semestrial în orice curs postuniversitar în ATEC Cursurile sugerate mai jos pot fi de interes special pentru doctoranzi:
- ATCM 6322 Medii interactive experimentale
- ATCM 6335 Proiectare și dezvoltare jocuri
- ATCM 6371 Cercetare vizualizare
- ATCM 6383 Cultura digitală
- ATCM 6386 Textualitate digitală
- ATCM 6389 Subiecte speciale în culturi în rețea
- ATCM 6390 Metode de cercetare în științe sociale în comunicarea emergentă
- ATCM 6395 Subiecte speciale în artă, tehnologie și comunicare emergentă
- ATCM 7340 Studii avansate în artă, tehnologie și comunicare emergentă
- ATCM 7390 Subiecte speciale avansate în artă, tehnologie și comunicare emergentă
- ATCM 7620 Proiecte avansate în simulare și design de jocuri
- ATCM 7V81 Atelier de proiect avansat de doctorat
- ATCM 7V82 Proiecte avansate în medii interactive
Elective gratuite: 12 ore de credit semestrial
Douăsprezece ore de credit semestru de cursuri elective în orice cursuri organizate la nivel de absolvent oferite de ATEC sau în orice cursuri organizate la nivel de 6000 sau 7000 oferite de Școala de Arte și Umanistice, Școala de Inginerie și Științe Erik Jonsson, Școala de Comportament și Creier Științe, Școala de management Naveen Jindal, Școala de științe economice, politice și politice, Școala de științe naturale și matematică sau Școala de studii interdisciplinare. Toate opțiunile gratuite sunt supuse aprobării de către consilierul absolvent.
Examinări doctorale pe teren
După finalizarea a 36 de ore de credit semestral de cursuri aplicabile planului de studii, studenții pot continua examenele de doctorat, o secvență formată din trei secțiuni scrise și o secțiune orală. Comitetul de examinare, compus din trei membri ai facultății absolvente, supraveghează definirea și pregătirea celor trei domenii de examinare în cadrul liniilor directoare stabilite de program. Cu cel puțin trei zile lucrătoare înainte de ei înșiși examenele, membrii facultății trimit întrebări de examinare la biroul de artă, tehnologie și comunicare emergentă, care programează și administrează examenul. Timpul maxim permis pentru finalizarea de către student a secvenței de examinare este de 20 de zile lucrătoare.
Disertație (18 ore de credit semestru minim)
Studenții sunt avansați formal la doctorat. candidatură atunci când au finalizat cu succes examenele de doctorat pe teren și au primit aprobarea finală pentru disertație de la comitetul de supraveghere cu patru persoane și Comitetul de studii postuniversitare ATEC.
Fiecare candidat scrie apoi o disertație de doctorat, care este supravegheată și susținută în conformitate cu reglementările generale ale Universității. Fiecare student trebuie să se înregistreze pentru cel puțin nouă ore de credit de semestru de disertație în două semestre succesive și trebuie să mențină înscrierea continuă ulterior pentru cel puțin trei ore de credit de semestru pe parcursul semestrelor lungi consecutive până la finalizarea diplomei. Orice excepție de la această cerință este acordată numai prin petiție către decanul asociat al școlii.
Oportunități de carieră
În timp ce mediul academic reprezintă o cale profesională importantă pentru doctoratul ATEC. absolvenți, industria prezintă numeroase oportunități de carieră în domenii precum proiectarea, cercetarea și dezvoltarea noilor medii, educație, comunicare și tehnologii ale informației.
English Language Requirements
Certificați-vă cunoștințele de limba engleză cu testul de engleză Duolingo! DET este un test de engleză online convenabil, rapid și accesibil, acceptat de peste 4.000 de universități (ca aceasta) din întreaga lume.